Érdekes parazita, Érdekes parazita
Tweet A Érdekes parazita Egyetem kutatói vezette nemzetközi csapat új, megkövesedett fajt fedezett fel, és ősi parazitaként azonosította. A fosszilis fajra és gazdatestére herefordshire-i, millió éves kőzetekben bukkantak rá. A kutatók szerint az milliméter hosszú lelet kivételesen jó állapotban van. A megkövesedett faj - egy féregatka, amelynek féregszerű teste, feje és két pár végtagja van - olyan parazita, amelynek képviselői manapság is megtalálhatóak a gazdatest légzőrendszerében, ahová táplálkozással kerülnek be.
Az eredetileg teljes egészében puhatestű őslény az első féregatkafaj, amelyet gazdatestével együtt találtak meg, ami jelen esetben egy kagylósrák. A vizsgálatot a Current Biology folyóirat közölte. David Siveter, a vizsgálat szakembere szerint a felfedezés nemcsak azért fontos, mert a fosszilis adatokban érdekes parazita ritka parazitákra nyújt példát, hanem azért is, mert az ősi féregatkák lehetséges gazdaszervezetei, illetve életmódjuk eredete máig vita tárgyát képezi.
A felfedezés megerősíti, hogy ezek az élőlények már legalább millió évvel ezelőtt ektoparazitái testfelszíni élősködői voltak a tengeri gerincteleneknek, emellett azt is sugallja, hogy valószínűleg mintegy millió évvel később, a gerincesek szárazföldre költözésével jutottak ki a szárazra és találták meg gazdaszervezeteiket.
A féregatkák kövületei kivételesen ritkák, mostanáig csak maroknyi elszigetelt, fiatal egyedről volt tudomásuk a kutatóknak.
Manapság mintegy fajuk ismeretes, majdnem mindegyikük gerinces állatok parazitája. Különösen a hüllőket kedvelik, de az embert sem vetik meg.
A kövületben a féregatkák némelyike a kagylósrák héján belül, a peték közelében található, mások héjának külső felszínére tapadnak. A féregatka és gazdateste millió éve, a szilur földtörténeti időszakban élt a tengerben, amely az akkoriban a meleg, déli szubtrópusi földrajzi szélességekhez tartozó Anglia déli részének nagy részét befedte.
Az állatokat pusztulásuk után vulkáni hamu terítette be és őrizte meg.
Az új faj az Invavita piratica nevet kapta. A leleteket 3D-s számítógépes modellezéssel virtuális kövületekként rekonstruálták, a felvételen a narancssárga élőlények a paraziták.